Wielka Racza - idealne miejsce na narty

Polacy coraz częściej wybierają na zimowy urlop Słowację. Szczyci się ona ostatnio niesłabnącą popularnością. A jeśli Słowacja to warto polecić Wielką Racze. To Międzynarodowe Centrum Turystyczne Snow Paradise Oscadnica-Velka Raca leży w północno-zachodniej części Słowacji, w pobliżu granicy z Polską, w centralnej, najwyższej części Beskidów Kysuckich.

Na zboczach zachodniego ramienia Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.), w trzech stacjach położonych u jej podnóży - Dedovka, Marguska, Laliky - wytyczono 14 tras zjazdowych o zróżnicowanej trudności. Ruch obsługują trzy wygodne wyciągi krzesełkowe (w tym nowoczesny wyciąg 6-osobowy kombinowany z 8-osobową gondolą) oraz trzy orczyki o łącznej przepustowości ok. 9700 os./godz. Wszystkie stoki zjazdowe są sztucznie naśnieżane i profesjonalnie utwardzane przez ratraki, niestety tylko część jest oświetlona, umożliwiając nocną jazdę. Różnorodność tras (zarówno pod względem długości, jak i trudności) sprawia, że ośrodek doskonale nadaje się do uprawiania narciarstwa rodzinnego. Najdłuższa trasa ma ponad 3 km długości i przewyższenie 420 m. Dodatkową atrakcją ośrodka jest nowoczesny, całoroczny tor bobslejowy (stacja Dedovka).

Teren doskonale nadaje się do uprawiania narciarstwa biegowego. Przygotowano szereg tras 1-, 3-, 5- i 10-kilometrowych (kompleks Stopa zdravia), można również skorzystać z wielokilometrowych szlaków narciarskich oraz znakowanych szlaków pieszych, których sieć pokrywa niemal całe Beskidy Kysuckie.


Dojazd:
Jadąc samochodem od strony polskiej, kierujemy się z Żywca do przejścia granicznego w Mycie (obok Zwardonia; droga nr 944), skąd, przez Skalite, docieramy do głównej szosy cesky Tesin - Zilina (E75, 11). Kilka kilometrów za centrum cadcy, nie dojeżdżając do miejscowości Krasno nad Kysucou, skręcamy w boczną lokalną drogę do Oscadnicy (cadcę da się ominąć obwodnicą - ok. 2 km za tunelem należy zjechać w prawo, na starą drogę, a po ok. 250 m - w lewo, pod wiadukt). Do ośrodka w Dedovce dostaniemy się, skręcając w centrum wsi w prawo (tuż za kościołem). Laliky (stacja kolejki linowej) położone są wyżej, w górnej części doliny.

Alternatywna droga, dogodna zwłaszcza dla mieszkańców zachodniej Polski, wiedzie przez Czechy, przejściami drogowymi Cieszyn/cesky Tesin lub Chałupki/Bohumin (w tym drugim, za przejściem skręcamy w drogę nr 468 i przez Karvinę oraz cesky Tesin zmierzamy do granicy słowackiej).

Bardzo wygodny transport zapewniają dalekobieżne ski-busy. Kursują z Katowic, Bielska-Białej i Cieszyna, po stronie słowackiej punktami startowymi są m.in. Bratislava, Trencin, cadca, Martin i Zilina, po czeskiej m.in. Brno, Ostrava, Bohumin, Karvina i cesky Tesin. Działa także darmowa komunikacja wahadłowa łącząca centrum Oscadnicy ze stacjami w Dedovce i Lalikach. Część busów jest bezpłatna (np. z Ziliny i cadcy), w innych bilet kupuje się u kierowcy (najczęściej obejmuje kurs powrotny). Bilet na dowolny kurs można również wykupić w ośrodku, ale cena jest wtedy nieco wyższa.

Ponadto do Oscadnicy można dojechać lokalnymi autobusami SAD z Ziliny lub cadcy.

Jeszcze inną opcją jest skorzystanie z turystycznego przejścia granicznego w rejonie polskiego schroniska pod szczytem Wielkiej Raczy. Narciarze na nartach tourowych mogą zakończyć dzień wędrówką na polską stronę i zjazdem w rejon Zwardonia, Podścigłowa lub Rycerki.

Informacje dodatkowe:

Ośrodek jest czynny od początku grudnia do końca kwietnia. Trasy utrzymywane są przez ratraki i w razie potrzeby sztucznie naśnieżane. Wyciągi działają w godzinach 8.30-16.00, w marcu i kwietniu do 17.00, wieczorem - 17.30-21.30. Na stokach uprawiać można saneczkarstwo i snowboarding (600 m tras). Działają: dyżurka służb ratunkowych, szkółka narciarska (także snowboardowa), wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego, park snowboardowy, halfpipe oraz tor bobslejowy (1300 m, maks. prędkość 40 km/godz.). Można skorzystać z przechowalni bagażu, bezpłatnych parkingów, kantoru, zjeść coś w bufetach lub restauracjach, wybrać się do sauny lub fitness klubu, pochodzić po sklepach.

Dobrze utrzymane trasy biegowe (1-10-kilometrowe) znajdują się w rejonie szczytu Upratiska (949 m n.p.m.).

Turystykę narciarską uprawiać można na wielokilometrowej Kysuckiej Magistrali Narciarskiej oraz znakowanych szlakach pieszych. Najbardziej atrakcyjne trasy wiodą grzbietem granicznym (niebieski słowacki szlak jest miejscami zarośnięty i słabo wyznakowany, wygodniej wędruje się polskim szlakiem czerwonym) oraz bocznym, opadającym na zachód ramieniem Wielkiej Raczy, do dolnej części Oscadnicy. Interesująca może być też trasa prowadząca przez niewysokie grzbiety z rejonu granicznej Kikuli (1087 m n.p.m.) do wsi cierne.

Okolice - co warto zobaczyć:
Cadca - kościół barokowy wzniesiony w latach 1734-35; Muzeum Kysuckie (ul. Moyzesova 50, tel.: +421 41 4321386, 4321389; pn.-pt. 8.00-16.00, sb.-nd. 10.00-15.00).

Oscadnica - przy skrzyżowaniu z główną szosą neoklasycystyczny kasztel (1912-14), we wnętrzu - galeria (wt.-pt. 9.00-16.00, nd. 12.00-16.00); w centrum wsi barokowo-klasycystyczny kościół z 1804 r.

Nova Bystrica-Vychylovka - skansen (Múzeum Kusuckiej dediny) w górnej części doliny Chmúry - kolekcja drewnianych zabudowań charakterystycznych dla regionu kysuckiego. Doliną przebiega również odcinek zabytkowej kolejki leśnej. Jej najwyżej położony odcinek wybudowano w latach 1925-26, przeprowadzając tory przez wysoką przełęcz na stronę orawską (ruch pociągów po stromych stokach umożliwiał system wyrafinowanych technicznie nawrotów). Niestety, odcinek nie funkcjonuje od końca lat 60. (prowadzone są prace nad jego udostępnieniem), a podróż zabytkowym składem jest możliwa tylko po najniższej, znajdującej się w obrębie skansenu, części trasy (V-X; tel.: +421 41 4397350, 4321386).

Kysucke Nove Mesto - kościół św. Jakuba z początku XIV w., pierwotnie gotycki, na początku XX w. przebudowany (po pożarze) na neoromański (przed kościołem krzyż z 1776 r.); kościół z 1. poł. XVII w., później przebudowywany; browar z 2. poł. XVII w.; renesansowe domy z XVII w. na rynku. Lipa pri Kysuckom Novom Meste - pomnikowy okaz lipy, jedno z największych i najstarszych drzew w regionie kysuckim, średnica pnia przy ziemi - 693 cm (nieco na północ od miasteczka, przy linii kolejowej).

źródło:bezdroza.pl

ostatnia zmiana: 2011-11-11
Komentarze
Polityka Prywatności