Polacy coraz częściej wybierają na zimowy urlop Słowację. Szczyci się ona ostatnio niesłabnącą popularnością. A jeśli Słowacja to warto polecić Wielką Racze. To Międzynarodowe Centrum Turystyczne Snow Paradise Oscadnica-Velka Raca leży w północno-zachodniej części Słowacji, w pobliżu granicy z Polską, w centralnej, najwyższej części Beskidów Kysuckich.
Dojazd:
Jadąc samochodem od strony polskiej, kierujemy się z Żywca do przejścia
granicznego w Mycie (obok Zwardonia; droga nr 944), skąd, przez Skalite,
docieramy do głównej szosy cesky Tesin - Zilina (E75, 11). Kilka
kilometrów za centrum cadcy, nie dojeżdżając do miejscowości Krasno nad
Kysucou, skręcamy w boczną lokalną drogę do Oscadnicy (cadcę da się
ominąć obwodnicą - ok. 2 km za tunelem należy zjechać w prawo, na starą
drogę, a po ok. 250 m - w lewo, pod wiadukt). Do ośrodka w Dedovce
dostaniemy się, skręcając w centrum wsi w prawo (tuż za kościołem).
Laliky (stacja kolejki linowej) położone są wyżej, w górnej części
doliny.
Alternatywna droga, dogodna zwłaszcza dla mieszkańców zachodniej Polski, wiedzie przez Czechy, przejściami drogowymi Cieszyn/cesky Tesin lub Chałupki/Bohumin (w tym drugim, za przejściem skręcamy w drogę nr 468 i przez Karvinę oraz cesky Tesin zmierzamy do granicy słowackiej).
Bardzo wygodny transport zapewniają dalekobieżne ski-busy. Kursują z Katowic, Bielska-Białej i Cieszyna, po stronie słowackiej punktami startowymi są m.in. Bratislava, Trencin, cadca, Martin i Zilina, po czeskiej m.in. Brno, Ostrava, Bohumin, Karvina i cesky Tesin. Działa także darmowa komunikacja wahadłowa łącząca centrum Oscadnicy ze stacjami w Dedovce i Lalikach. Część busów jest bezpłatna (np. z Ziliny i cadcy), w innych bilet kupuje się u kierowcy (najczęściej obejmuje kurs powrotny). Bilet na dowolny kurs można również wykupić w ośrodku, ale cena jest wtedy nieco wyższa.
Ponadto do Oscadnicy można dojechać lokalnymi autobusami SAD z Ziliny lub cadcy.
Jeszcze inną opcją jest skorzystanie z turystycznego przejścia granicznego w rejonie polskiego schroniska pod szczytem Wielkiej Raczy. Narciarze na nartach tourowych mogą zakończyć dzień wędrówką na polską stronę i zjazdem w rejon Zwardonia, Podścigłowa lub Rycerki.
Informacje dodatkowe:
Ośrodek jest czynny od początku grudnia do końca kwietnia. Trasy utrzymywane są przez ratraki i w razie potrzeby sztucznie naśnieżane. Wyciągi działają w godzinach 8.30-16.00, w marcu i kwietniu do 17.00, wieczorem - 17.30-21.30. Na stokach uprawiać można saneczkarstwo i snowboarding (600 m tras). Działają: dyżurka służb ratunkowych, szkółka narciarska (także snowboardowa), wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego, park snowboardowy, halfpipe oraz tor bobslejowy (1300 m, maks. prędkość 40 km/godz.). Można skorzystać z przechowalni bagażu, bezpłatnych parkingów, kantoru, zjeść coś w bufetach lub restauracjach, wybrać się do sauny lub fitness klubu, pochodzić po sklepach.
Dobrze utrzymane trasy biegowe (1-10-kilometrowe) znajdują się w rejonie szczytu Upratiska (949 m n.p.m.).
Turystykę narciarską uprawiać można na wielokilometrowej Kysuckiej Magistrali Narciarskiej oraz znakowanych szlakach pieszych. Najbardziej atrakcyjne trasy wiodą grzbietem granicznym (niebieski słowacki szlak jest miejscami zarośnięty i słabo wyznakowany, wygodniej wędruje się polskim szlakiem czerwonym) oraz bocznym, opadającym na zachód ramieniem Wielkiej Raczy, do dolnej części Oscadnicy. Interesująca może być też trasa prowadząca przez niewysokie grzbiety z rejonu granicznej Kikuli (1087 m n.p.m.) do wsi cierne.
Okolice - co warto zobaczyć: