Kolej Linowa Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch swoją największą popularność wśród turystów zawdzięcza wybudowanej w 1936 roku pierwszej w Polsce kolei linowej, dzięki której w kilkanaście minut można przenieść się w wysokie Tatry. Wskutek decyzji administracyjnych do 15 grudnia zdolność przewozowa kolei linowej na Kasprowy Wierch jest pomniejszona o połowę. Ale na szczęście w sezonie działa już normalnie:)

Dolna stacja kolei na Kasprowy Wierch znajduje się w Kuźnicach. Kolej składa się z 2 niezależnych odcinków: z Kuźnic na Myślenickiej Turnie oraz z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch. Dojazd do dolnej stacji możliwy jest tylko komunikacją miejską. Najbliższy parking znajduje się przy rondzie Jana Pawła II na ulicy Bronisława Czecha oraz na ulicy Karłowicza.

Dzięki temu można wjechać koleją linową na sam szczyt Kasprowego Wierchu na wysokość 1987 m n.p.m. Podróż jest tym bardzie ciekawa, że kolej posiada panoramiczne szyby, umożliwiające podziwianie pięknych pejzaży górskich. Na górnej stacji znajdują się tarasy z punktami widokowym, skąd można oglądać widoki na pobliskie tatrzańskie szczyty górujące nad dolinami.

Szczyt Kasprowego Wierchu usytuowany jest w środku grani Tatr i stanowi doskonały punkt widokowy. Na wierzchołku znajduje się obserwatorium meteorologiczne. Nieopodal górnej stacji kolei, z Suchej Przełęczy, żółty szlak turystyczny sprowadza turystów na Halę Gąsienicową, zaś graniowy szlak czerwony prowadzi na wschód przez Beskid, Skrajną i Pośrednią Turnię na Świnicę, zaś na zachód - na Czerwone Wierchy.

Wśród milionów osób, które wyjechały koleją na Kasprowy, był także Ojciec Święty Jan Paweł II, który odbył tę podróż 6 czerwca 1997 r. Upamiętnia to tablica na fasadzie budynku górnej stacji kolei linowej.

opublikowano: 2012-10-11
Komentarze
Polityka Prywatności