Aż 80% Polaków spędza święta w gronie rodziny. Dla większości oznacza to czas z suto zastawionymi stołami, od których się praktycznie nie odchodzi. Do tego bożonarodzeniowe klasyki w TV, jak „Opowieść wigilijna” i „Kevin sam w domu” sprawiają, że jakikolwiek ruch ogranicza się często jedynie do wyjścia na pasterkę. Coraz częściej jednak zaczynamy poszukiwać alternatyw spędzania świąt. W ubiegłym roku 7% z nas spędziło Boże Narodzenie na zagranicznej wycieczce. W 2013 odsetek ten ma wzrosnąć nawet do 10%.
Polacy coraz chętniej wybierają inne, bardziej atrakcyjne formy spędzania świąt. Choć tradycja jest dla nas sprawą niezwykle ważną, nie oznacza to jednak, że tylko w domu możemy celebrować świąteczne zwyczaje. Nie dziwią więc rodzinne wycieczki do tropików, wyjazdy w góry z zimowymi szaleństwami na stoku, czy też odrobina kulturalnej rozrywki, na co nie zawsze jest czas i ochota w natłoku codziennych obowiązków.
Palma zamiast choinki
Z każdym rokiem coraz popularniejsze stają się wyjazdy na czas Świąt Bożego Narodzenia do cieplejszych niż u nas miejsc. Trend, który zapoczątkowały gwiazdy, jest popularny nie tylko wśród singli czy par, ale także rodzin z dziećmi. Wybieramy już nie tylko bliższe kierunki jak hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie czy Egipt, ale w zależności od możliwości finansowych i urlopowych, coraz częściej kraje azjatyckie a nawet Amerykę Środkową. Co prawda ceny takich wyjazdów kształtują się od 2,5 tysiąca do nawet kilkunastu tysięcy złotych na osobę. Jednak takie egzotyczne, ciepłe święta, z palmą zamiast choinki, z pewnością zapamięta się na długo. - Organizatorzy egzotycznych wyjazdów często zapewniają swoim klientom dodatkowe atrakcje w postaci wigilii według miejscowej tradycji. Dzięki temu na wycieczce do Meksyku możemy zasmakować indyka w czekoladzie, a na Dominikanie kukurydzianego puddingu z mleczkiem kokosowym - mówi Jadwiga Nowacka, podróżniczka często spędzająca święta za granicą.
Lubimy góry
Zima i okres świąt kojarzą się ze śniegiem, a święta w górach - ze sportami zimowymi. Polacy coraz chętniej decydują się na spędzanie świąt na stoku. Takich miejsc, do których można wyjechać w tym czasie, jest coraz więcej. Hotele i pensjonaty oferują kilkudniowe pobyty świąteczne, z całą atmosferą świąt, potrawami wigilijnymi, kolędami, prezentami, kuligami i wieloma innymi atrakcjami, zachęcającymi do spędzenia czasu właśnie w danym miejscu. Nasi południowi sąsiedzi także przygotowują dla nas wiele możliwości świąteczno-aktywnego wypoczynku. Lubimy też Alpy. Dłuższą trasę dojazdu do popularnych ośrodków we Włoszech czy Austrii rekompensują nam świetnie przygotowane stoki, wielokilometrowe trasy narciarskie, nowoczesne wyciągi i bogate zaplecze turystyczne. Tygodniowy koszt pobytu zaczyna się od 1,2 tys. złotych za osobę.
Kulturalne święta
W święta mamy w końcu czas, którego w natłoku codziennych spraw, nie jesteśmy w stanie wygospodarować. Możemy go spędzić na kulturalnej rozrywce. Jeśli lubimy kino, teatr czy koncerty, a dodatkowo świąteczna ramówka telewizyjna nie spełnia naszych oczekiwań, jest to doskonała okazja do wyjścia z domu. W tym roku przygotowano mnóstwo imprez z myślą o najmłodszych, dlatego sporo z nich doskonale nadaje się dla całej rodziny. Coś dla siebie znajdzie również starsze pokolenie. - Klimakterium i już, Ożenek, czy też Klub Kawalerów, to tylko niektóre spektakle, jakie będzie można obejrzeć w tym czasie. Średnia cena biletu to ok. 90 złotych - informuje Bogdan Marszałek z Tixar.pl, wyszukiwarki wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Wystarczy sprawdzić co dzieje się w naszym mieście, wybrać imprezę i kupić bilet przez internet.
Jeśli mamy ograniczone możliwości budżetowe, brak urlopu na dłuższy wyjazd lub z innych względów musimy zostać na święta w domu, poświęćmy ten czas dla rodziny i odrobinę zimowych szaleństw. Lepienie bałwana obok domu, narty albo sanki na najbliższej górce lub w parku, czy sztucznie naśnieżany stok w centrum miasta, jakim mogą się poszczycić m.in. mieszkańcy Poznania czy Bydgoszczy, to proste sposoby na doskonałą zabawę dla wszystkich. Wyjście na kryte lodowisko, do aquaparku czy nawet na długi spacer, jest możliwe nawet przy niesprzyjającej pogodzie. To atrakcje praktycznie bez kosztów. Zapłacimy jedynie za wejście na lodowisko, czy do parku wodnego.