Zima na Słowacji

Foto. Slovakia Travel

W tym roku sezon zimowy w słowackich górach będzie udany.

Słowackie ośrodki górskie starannie przygotowały się do tegorocznego zimowego sezonu turystycznego. Doskonałe warunki pogodowe sprawiają, że odwiedzający mogą do woli cieszyć się zimową zabawą w kilkudziesięciu ośrodkach narciarskich. Stacje zimowe przygotowały wiele nowości, aby turyści mogli jak najpełniej cieszyć się pobytem w górach.

Nowości i ekologiczne przygotowanie stoków

Warunki naturalne Słowacji (do 80% terytorium znajduje się na wysokości 750 m n.p.m.) pozwalają na funkcjonowanie około 100 ośrodków narciarskich, które są obsługiwane przez ponad 450 kolejek linowych i wyciągów. Kurorty zainwestowały ponad 25 mln euro w rozwój przed obecnym sezonem zimowym.

W ośrodku Chopok Jasná na Liptowie otwarto nową kolejkę linową. Ważne są również zrealizowane w kilku ośrodkach inwestycje w naśnieżanie, które mają zapobiec, aby kaprysy pogody w jak najmniejszym stopniu wpływały na jakość pokrywy śnieżnej na stokach.

Resorty coraz częściej korzystają z nowych pojazdów gąsienicowych wyposażonych w system Snowsat. System ten, wykorzystując zdjęcia satelitarne i GPS, pokazuje, ile śniegu jest na stokach, co pozwala na efektywniejsze zarządzanie zarówno naturalnym, jak i sztucznym śniegiem oraz znacznie zmniejsza zużycie paliwa. Dzięki temu utrzymanie stoków jest bardziej ekologiczne i zrównoważone.

Przeprowadzone inwestycje dotyczyły również poprawy jakości obiektów gastronomicznych na stokach. Przygotowano także nowe tereny do nauki sportów zimowych dla dzieci w Bachledowej dolinie.

Powrót zagranicznych turystów

- Turystyka przyjazdowa stopniowo wraca do stanu sprzed pandemii, co odnotowywaliśmy w słowackich górach już latem, kiedy obserwowaliśmy wzmożony przyjazd turystów z Czech i Polski. Na tych rynkach z wyprzedzeniem prowadziliśmy kampanię zimową, w ramach której mistrzyni olimpijska w narciarstwie zjazdowym i ambasadorka SLOVAKIA TRAVEL Petra Vlhová zapraszała turystów do spędzenia zimy na Słowacji – powiedziała Karolína Ducká, manager PR SLOVAKIA TRAVEL.

Przedstawiciele słowackiej branży turystycznej zauważyli, że turyści czescy i polscy, którzy wrócili latem na Słowację, obecnie również licznie przyjeżdżają tu zimą.

Najliczniejszą grupą turystów w słowackich górach są goście z Czech, którzy stanowią ponad jedną trzecią ogółu wczasowiczów (38,3%). Na drugim miejscu są Polacy (13,6%), a na trzecim Niemcy (8%).

Ceny skipassów nieco wyższe, ale elastyczne

Z nadejściem zimy dziesiątki tysięcy osób pracujących w słowackiej turystyce górskiej z niepokojem obserwowało negocjacje wokół cen energii, które mogły w zasadniczy sposób wpłynąć na dostępność narciarstwa, a co za tym idzie także frekwencję i sprzedaż. Górskie ośrodki narciarskie stanowią podstawę turystyki, z którą związani są właściciele i pracownicy obiektów noclegowych, sklepów, szkółek narciarskich, ale także całej infrastruktury, np. dostawców żywności i innych usług.

Już teraz wiadomo, że koszt korzystania z infrastruktury zimowej jest wyższy, ale nie będzie stanowił bariery nie do pokonania. W połączeniu z optymalizacją kosztów powoduje to wzrost cen karnetów w ośrodkach średniej wielkości tylko o 2-3 euro dziennie. W mniejszych ośrodkach wzrost ten jest jeszcze mniejszy.

- Dobrą wiadomością jest to, że ceny karnetów na kursy narciarskie pozostały bez zmian lub z minimalnie podrożały – dodał Bohuš Hlavatý ze stowarzyszenia LAVEX, które reprezentuje właścicieli i operatorów kolejek linowych i wyciągów na Słowacji.

Narciarze mogą znacznie zaoszczędzić, kupując karnety online z wyprzedzeniem. Kilka ośrodków zainwestowało również w systemy sprzedaży i przeszło na elastyczne ceny, co nie tylko oszczędza czas i pieniądze klientów, ale także pozwala ośrodkom lepiej regulować frekwencję i oferować niższe ceny w dni, gdy jest mniej turystów.

JEN/mat.pras.


ostatnia zmiana: 2023-02-21
Komentarze
 
Polityka Prywatności