Bansko - najnowocześniejszy bułgarski ośrodek narciarski

Ten renomowany kurort sportów zimowych od wielu lat jest gospodarzem zawodów narciarskich w ramach Pucharu Świata FIS.

Bansko to najlepszy bułgarski ośrodek narciarski. Nazywany jest Zimową Stolicą Bułgarii.

Miasteczko to położone jest w południowo-zachodniej Bułgarii, u podnóża gór Pirin, na wysokości 936 m n.p.m. W pobliżu znajduje się masywny szczyt Todorka o wysokości 2746 m, który jest 11. najwyższym szczytem gór Pirin. Bliskość stolicy Bułgarii, oddalonej o zaledwie 160 km sprawia, że cieszy się on dużą popularnością wśród mieszkańców stołecznej aglomeracji.

Zlokalizowany jest tu nowoczesny ośrodek sportów zimowych. Oferuje on trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, od ekstremalnie trudnych „czarnych” po najłatwiejsze „zielone”.

Już od kilku lat z rzędu, Bansko stało się preferowaną lokalizacją dla najważniejszych międzynarodowych imprez sportów zimowych.

Od sezonu 2007/08 Bansko gościło już 8 imprez (4 dla kobiet i 4 dla mężczyzn) w różnych dyscyplinach narciarskich z kalendarza Pucharu Świata FIS oraz 2 imprezy snowboardowe Pucharu Świata FIS. W 2021 roku Bansko było gospodarzem Alpejskich Mistrzostw Świata Juniorów FIS. W tym roku odbyły się tu Zawody Pucharu Świata w snowboardzie. W dniach 24-26 marca odbędą się tu Snowboardowe Mistrzostwa Świata FIS Juniorów.

Najlepszy ośrodek zimowy w Bułgarii sprawdził się jako sprawny gospodarz zawodów narciarskich, który potrafi zamienić każdą imprezę w prawdziwe święto sportów zimowych. Dzięki dużym opadom śniegu oraz licznym urządzeniom naśnieżającym, sporty zimowe można uprawiać tu od grudnia aż do końca kwietnia. Szczególną atrakcją narciarską Banska jest najdłuższa trasa zjazdowa na świecie. Wiedzie ona ze szczytu Todorka i ma łącznie 16 km długości, pokonując 1570 m różnicy poziomów. Wiele tras narciarskich jest oświetlonych, dzięki czemu można przebywać na nich do późnych godzin wieczornych. Zainteresowani mogą korzystać też z nocnych zjazdów na nartach do doliny. Osoby nieumiejące jeździć na nartach uczestniczą w pieszych wędrówkach oraz wędrówkach na rakietach śnieżnych po okolicy.

Oprócz wspaniałych tras narciarskich na najwyższym światowym poziomie wspaniałych hoteli i różnorodnych ofert sportowych i rozrywkowych, licznych restauracji, barów i dyskotek turystyczną atrakcją są organizowane tu imprezy kulturalne, w tym różnorodne festiwale.

Więcej informacji o tym wyjątkowym ośrodku sportów zimowych można przeczytać na:
https://www.banskoworldcup.com/

https://visit-bansko.bg/bg/ 

JEN/mat.pras.


ostatnia zmiana: 2023-03-08
Komentarze
 
Polityka Prywatności