Czy warto wybrać się narty do Türkiye (Turcji) ?

W Türkiye (Turcji) funkcjonuje wiele ośrodków narciarskich oferujących znakomite warunki do uprawiania sportów zimowych.

Na turystów czekają malownicze, pokryte śniegiem góry, gdzie znajdują się liczne ośrodki narciarskie, zapewniające doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. W tych centrach narciarskich, wyposażonych w najnowocześniejszą infrastrukturę i oferujących różnorodne opcje zakwaterowania – od standardowych po luksusowe – można także skosztować wyśmienitych dań i win. Oto niektóre z najlepszych ośrodków narciarskich w Türkiye (Turcji).

Erciyes: Na szczycie Anatolii

W Kayseri, w środkowej części kraju, niedaleko znanej na całym świecie Kapadocji, na górze Erciyes (3916 m), czyli na najwyższym szczycie w regionie Centralnej Anatolii, usytuowany jest ośrodek narciarski Erciyes. To centrum narciarskie wyróżnia się dwuosobowymi wyciągami krzesełkowymi, wyposażonymi w najnowocześniejszą technologię zgodną z międzynarodowymi standardami. Ich przepustowość wynosi około 26 750 osób na godzinę, a dodatkową zaletę stanowi możliwość szybkiego demontażu. Korzystając z wyciągów krzesełkowych i kolejek gondolowych, narciarze mogą cieszyć się niesamowitym widokiem endemicznej roślinności oraz zapierającą dech w piersiach panoramą góry Erciyes.

  • Odwiedź: Erciyes znajduje się zaledwie godzinę jazdy od Kapadocji, fascynującego regionu z nieziemskim krajobrazem bajkowych kominów, hoteli urządzonych w grotach skalnych i podziemnych miast.

  • Spróbuj: Kayseri, miasto znane z wyśmienitej pastırma (rodzaj suszonej na powietrzu, peklowanej wołowiny z przyprawami) i mantı (malutkich tureckich pierożków), słynie również z tureckich win produkowanych z lokalnego szczepu winogron zwanych Emir, pochodzącego z regionu Centralnej Anatolii. Dodatkowo, można tu skosztować lokalnych, pochodzących z prowincji Karaman niebieskich serów, takich jak Divle obruk i Niğde mavi.

Palandöken: Zimowa radość na wysokościach

Ośrodek narciarski Palandöken, umożliwiający jazdę na nartach przez sześć miesięcy w roku, usytuowany jest na wysokości 2100 metrów nad poziomem morza, w malowniczej, górskiej wiosce Başköy, u podnóża góry Palandöken, we wschodniej części prowincji Erzurum w Türkiye (Turcji). Góra Palandöken, będąca gospodarzem Zimowej Uniwersjady 2011 i Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2017, oferuje stoki specjalnie oświetlone do nocnej jazdy na nartach oraz najdłuższą trasę zjazdową w Türkiye (Turcji). Palandöken zasłynął, plasując się w pierwszej dwudziestce spośród 41 najlepszych ośrodków narciarskich według New York Times. Ośrodek ten posiada 22 trasy, charakteryzujące się puszystym śniegiem, gwarantującym łatwą jazdę na nartach. Obsługiwane są one przez pięć wyciągów krzesełkowych i jedną gondolę. Palandöken jest idealnym miejscem do uprawiania różnorodnych dyscyplin alpejskich, snowboardu, slalomu i slalomu giganta.

  • Odwiedź: Odkryj niezapomniany wodospad Tortum, jeden z najwyższych wodospadów na świecie. Dodatkowo, region Erzurum oferuje inne niesamowite atrakcje, takie jak Jezioro Tortum, Bajkowe Kominy Narmana oraz İspir Yedigöller.

  • Spróbuj: Cağ kebab, to niezwykłe danie z Erzurum, którego warto spróbować, gdyż przyprawione mięso grillowane jest na szpikulcach nad ogniskiem opalanym drewnem, co nadaje mu niepowtarzalny smak.

Sarıkamış: Najdalej na wschód wysunięty szczyt Türkiye (Turcji)

Kars, ostatnia po Erzurum stacja słynnego tureckiego pociągu Wschodni Express, stanowi jedną z najbardziej intrygujących zimowych destynacji w tym kraju. Położony na wysokości 2100-2634 metrów, na górze Çamurlu, niedaleko tego miasta, ośrodek narciarski Sarıkamış oferuje śnieg o jakości porównywalnej do słynnych Alp. Kompleks dysponuje dwoma trasami z wyciągami: pierwsza o przepustowości 1 800 osób na godzinę i długości 1435 metrów, a druga, o przepustowości 800 osób na godzinę, ma długość 2250 metrów. Łącznie ośrodek ten posiada siedem tras narciarskich, z których rozciąga się malowniczy widok na żółte sosny.

  • Odwiedź: Zanurz się w historii, zwiedzając starożytne miasto Ani, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie zapomnij również o magicznym jeziorze Çıldır, którego zamarznięte wody stwarzają doskonałą scenerię do przejażdżki saniami ciągniętymi przez konie.

  • Spróbuj: Skosztuj wyśmienitej gęsi pieczonej według receptury z regionu Kars, regionalnych serów, takich jak Kars kaşar i gruyere oraz tradycyjnych win wytwarzanych z lokalnych szczepów Öküzgözü i Boğazkere.

Uludağ: Biały szczyt w Bursie

Ośrodek narciarski Uludağ, położony na południowy-zachód od Bursy, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów głównie ze względu na bliskość Stambułu. Teren narciarski na Uludağ, najwyższej górze w zachodniej Anatolii, znajduje się na wysokościach od 1750 do 2543 metrów. To centrum narciarskie oferuje osiem wyciągów krzesełkowych, siedem orczyków oraz trzynaście różnorodnych tras. Dodatkowo, można tu skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego oraz lekcji prowadzonych przez doświadczonych instruktorów. Uludağ to także miejsce, gdzie znajdują się trasy do narciarstwa helikopterowego, snowboardu, a także obszary do uprawiania łyżwiarstwa i kolarstwa śnieżnego.

  • Odwiedź: Bursa znajduje się niedaleko i można do niej łatwo dotrzeć dzięki kolejce linowej. Podczas pobytu warto odkryć uroki zabytkowych budowli w dzielnicy zajazdów, szczególnie Koza Han i meczetu Ulu.

  • Spróbuj: Bursa słynie również z kebabu Iskender, regionalnego przysmaku. To idealne miejsce, żeby delektować się tym specjałem, który najpierw jest grillowany, a następnie krojony i podawany na ciepłym, pokrojonym chlebie pita z gorącym sosem pomidorowym i specjalnym masełkiem.

JEN/mat.pras.ostatnia zmiana: 2024-02-12
Komentarze
 
Polityka Prywatności